Microsoft zgjeron ofertën e modeleve OpenAI GPT për klientët e qeverisë në renë kompjuterike

Microsoft po ndërmerr një hap tjetër për të rritur ofertën e tij të shërbimit AI, këtë herë duke i vënë në dispozicion modelet e Transformerëve të Paratrajnuar Gjenerues (GPT) të OpenAI për klientët e qeverisë në renë kompjuterike. Inteligjenca Artificiale në shërbim të Qeverisë Aftësitë e AI po bëhen gjithnjë e më të rëndësishme në…

Galaxy Unpacked: Eventi i Samsung kushtuar pajisjeve të palosshme do të vijë në fund të korrikut

Teknologjia po përparon vazhdimisht dhe Samsung është shpesh në ballë të këtyre risive. Njoftimi i fundit i kompanisë ka të bëjë me Galaxy Unpacked të ardhshëm, të planifikuar për në fund të korrikut, një ngjarje që do të fokusohet në pajisjet e palosshme. Galaxy Unpacked: Një vitrinë për inovacion Galaxy Unpacked është një ngjarje e…

Google provon hyrjen pa fjalëkalim në Workspace dhe Cloud: Passkey Beta tani në dispozicion për mbi 9 milion organizata

Në kontekstin e një mjedisi dixhital gjithnjë e më të fshehtë, siguria e llogarisë është bërë një përparësi kryesore për bizneset. Google, me angazhimin e saj të vazhdueshëm për sigurinë dhe privatësinë e përdoruesve, së fundi filloi testimin e identifikimit pa fjalëkalim për Google Workspace dhe Google Cloud. Kjo metodë e re, e bazuar në…

WWDC 2023: Tre hapa thelbësorë që Apple duhet të ndërmarrë për të qëndruar konkurrues

Konferenca Botërore e Zhvilluesve 2023 (WWDC) e Apple gjeneroi interes të madh me shpalljen e iMac 2023 të ri dhe kufjeve të shumëpritura Apple AR/VR. Megjithatë, lind një pyetje themelore: a do të revolucionarizojnë vërtet këto produkte jetën e njerëzve në të njëjtën mënyrë si kompanitë që fokusohen në Inteligjencën Artificiale (AI), evolucionin e përvojës…

Zbulohet porta e pasme e firmuerit të motherboard-it Gigabyte: Miliona përdorues në rrezik

Në garën e vazhdueshme midis sigurisë kompjuterike dhe kërcënimeve kibernetike, është bërë një zbulim shqetësues: një akses i padukshëm, ose “backdoor”, në firmware-in e miliona pllakave amë të PC-ve të prodhuara nga prodhuesi i njohur tajvanez Gigabyte. Zbulimi u bë nga një ekip studiuesish të pavarur të sigurisë kibernetike. Sipas raportit të tyre, aksesi i…

Amazon gjobitet për shkelje të privatësisë: do të paguajë 30 milionë dollarë

Amazon, një nga gjigantët e teknologjisë, është gjobitur për shkelje të privatësisë në lidhje me pajisjet e saj Alexa dhe Ring. Kompania ra dakord të paguante një gjobë prej 30 milionë dollarësh për shkelje që përfshijnë mbledhjen dhe përdorimin e paautorizuar të të dhënave personale të përdoruesve. Kjo ngjarje ngre pyetje të rëndësishme në lidhje…

CapeChat: Garancia e privatësisë për të dhënat tuaja të ndjeshme kur përdorni ChatGPT

Me rritjen e përdorimit të asistentëve virtualë të fuqizuar nga AI, privatësia e të dhënave personale është bërë një shqetësim gjithnjë e më i rëndësishëm. CapeChat, një startup në ballë të sigurisë së të dhënave, po prezanton një zgjidhje premtuese për të siguruar privatësinë e të dhënave të ndjeshme gjatë përdorimit të ChatGPT. Ky mjet…

Intel integron teknologjinë VPU në të gjitha CPU-të e klientëve të gjeneratës së ardhshme të Meteor Lake për përshpejtimin e AI

Intel, një nga prodhuesit kryesorë të procesorëve në botë, po e çon përshpejtimin e inteligjencës artificiale (AI) në nivelin tjetër. Kompania ka njoftuar se të gjithë CPU-të e klientëve të saj të gjeneratës së ardhshme, të njohura si Meteor Lake, do të përfshijnë teknologjinë e Njësisë së Përpunimit të Vizionit (VPU). Ky përditësim përfaqëson një…